Toplu Alımlarda %  20 İndirim -2136 days, -5h, -36min, -20s Detaylı Bilgi için Bizi 0532 327 22 24 No’lu Telefondan Arayabilirsiniz

Shopping cart
€ 0,00

Element Hidromat ELT PC1

 25,00

Email
Kategoriler: Etiketler: , , ,

Açıklama

ELEMENT OTOMATİK POMPA KONTROL CİHAZI – ELT PC1

Hidromat üniteleri, pompaların basma ağzına takılarak denge tankı, basınç şalteri vs. olmadan pompayı hidrofor haline getirirler. Hidromat gövdesinin altında dahili çekvalf bulunmaktadır. Kuru çalışmaya karşı korumalı olduğundan depo olmadan şebekeye direkt bağlanabilir.

Sessiz ve montajı kolaydır. Bakım ve ayar gerektirmez. Suda koku yapmayan hijyenik tiptedir. Cihaz üzerinde 3 adet işletme ledi bulunmaktadır.

Element hidromatların çalıştırma basıncı ayarlanabilir özelliktedir (1,5 – 4,0 bar aralığında). ELEMENT hidromatlar susuz çalışma durumunda otomatik olarak durur, su geldiğinde resetleme gerektirmeden kendiliğinden çalışmaya devam eder.

Element hidromatlar manometre, priz tarafında 1 metre fişli 3×1 mm2 kablosu ve motor tarafında 0,5 metre 3×1 mm2 kablosu ile birlikte teslim edilmektedir

 

Element pompa kontrol üniteleri 2HP gücüne kadar olan pompalar da kullanılabilir.
Teknik Özellikler
Koruma Seviyesi
:
IP 65
Gerilim
:
220 V
Maksimum Akım
:
8 A -16A Geçici
Giriş – Çıkış
:
1″
Maks. İşletme Basıncı
:
10 Bar
Maksimum Akışkan Sıcaklığı
:
65°C
Manometre
:
Ø40 – 0/10 Bar

 

 

Hidromat (Fluid Kontrol)  ne işe yarar ? Faydaları ve zararları nelerdir.

Fluid kontrol cihazının piyasada ki diğer adı hidromattır. Fluid kontrol, tıpkı denge tanklı hidroforlar da olduğu gibi su ihtiyacına göre pompayı otomatik olarak devreye alır yada durdurur. Yani bir pompayı çeşmenin açılmasıyla otomatik olarak çalıştıran ve kapanmasıyla durduran bir kontrol ünitesidir. Bir pompaya fluid kontrol takıldığında o pompa artık hidrofor adını almaktadır.

Hidromatlı Cihazların Avantajları :

1) Hidroforun geniş hacimli denge tankı olmadığından az yer kaplar, pratiktir ve hafiftir.

2) Denge tankı olmadığından membran değiştirme derdi yoktur, membranın koku yapması, tankın delinmesi gibi sorunlar oluşmaz.

3) Muslukların çok Sık aç/kapa yapılması durumunda pompa motoru da  aralıksız dur/kalk yapmasın diye kendi içinde bir koruma sistemi vardır. Şalt sayısını azaltma amaçlı olan bu sisteme göre, su ihtiyacı bittiğinde pompa maksimum basınca ulaşır ve  15 saniye boyunca maksimum basınçta çalışmaya devam eder. Böylece olası tekrar musluk açılmasın da motor zaten hali hazırda devrede olmaktadır.

4) Fluid kontrol ünitesinin içinde geri akışı önleyen çekvalf bulunmaktadır. Böylece depodan emişler de ilave çekvalf takmaya gerek kalmamaktadır.

5) Fluid kontrol ünitesi elektronik bir karta ve beyne sahiptir. Cihaz depoda yada kuyuda su kalmadığında 15 saniye içinde kendine zarar vermeden otomatik olarak durur. Bu nedenle su deposu kullanmaksızın tesisata direkt bağlanabilir. Denge tanklı hidroforlarda ise susuz çalışmaya karşı mutlaka seviye flatörü ile ilave önlem almak mecburidir.

6) Fluid kontrol üzerindeki üç adet ışıklı led kullanım kolaylığı sunmaktadır. (Motor devrede, arıza ve enerji ledleri)

7) Fluid kontrol cihazlı hidroforların bakımı daha kolaydır, 6 ayda bir tanka hava basılması gibi bir bakım gerektirmez.

Fluid Kontrollü (Hidromatlı) Cihazların Dezavantajları :

1) Fluid kontrol cihazları 1,5 Hp den daha güçlü pompalarda kontaktörlü pano olmadan kullanılamaz.

2) Fluid kontrol elektronik bir karta sahip olduğundan aşırı nemli bölge ve mahallerde kart arızası verebilmektedir.

3) Voltaj dalgalanmalarının sık yaşandığı bölgelerde hidromat ana kartı zarar görebilmektedir.

4) Hidromat takılacak olan pompanın en az 3 bar basınca ulaşıyor olması gerekir. Örneğin maksimum basıncı 2,5 bar olan bir pompaya takılacak olan hidromat sağlıklı çalışmaz.

5) Fluid kontrolün basınç ayar aralığı son derece kısır olduğundan basınçta dalgalanma geniş bir yelpazede gerçekleşir. Yüksek basınç aralıklarında kullanımı zaten mümkün olmaz. Örneğin istenen basınç aralığı 4-6 bar ise fluid kontrolle ancak 2,5-6 bar aralığı sağlanabilir.

6) 10 Barın üzerindeki ihtiyaçlarda fluid kontrol cihazının gövdesi dayanmayacağından kullanılamaz.

7) Fluid kontrol en ufak bir su kaçağında derhal devreye girmektedir.

8) Su kullanımının çok sık ve çok değişken olduğu durumlarda hidromatlı hidrofor, çok sık devreye girip çıkacağından şalt sayısı yani 1 saatteki devreye giriş çıkış sayısı çok yüksek olur.

Şalt sayısının yüksek olması durumunda ise yaşanan olumsuzluklar şu şekildedir ;

a) Hidrofor sık devreye girip çıktığından motorun ve elektro mekanik cihazların ömrü aşırı kısalır.

b) Sık çalışıp durmada artan gürültü konforsuzluğa neden olur.

c) Motor ve basınç şalterinin aşırı ısınıp zarar görme ihtimali yüksektir.

d) Fluid kontrol cihazının şalt sayısını düşürmek için her ihtiyaç bittikten sonra 15 saniye kadar gereksiz yere çalışmaya devam etmesi elektrik tüketimini arttırır.

e) Elektrik motorları her devreye girişte normalin 3-4 katı akım çekerler, buda elektrik tüketimini bir miktar arttırır.

 

SONUÇ :

Daire sayısının az olduğu, çok sık kullanım olmayan bahçe sulama gibi işlerde fluid kontrollü cihaz kullanımı tavsiye edilir.

Su deposu koymanın mümkün olmadığı yada hidrofor için çok az yere olduğu durumlarda  , yada hidroforu sürekli taşımak gerekiyorsa fluid kontrollü cihaz  tavsiye edilir.

Derin kuyulardan su emişi olduğu durumlarda susuz çalışmaya karşı koruma ihtiva ettiğinden hidromatlı hidroforlar tavsiye edilir.

Voltaj probleminin olduğu, iyi  havalandırılmayan, aşırı rutubetli mahallere denge tanklı cihaz koyunuz.

Daire sayısının 1 den fazla fazla ve  sık kullanım varsa gene denge tanklı hidroforlar tavsiye edilir.