Toplu Alımlarda %  20 İndirim -2136 days, -3h, -53min, -40s Detaylı Bilgi için Bizi 0532 327 22 24 No’lu Telefondan Arayabilirsiniz

Shopping cart
€ 0,00

Klima Teknik Terimleri

klimasimge

SPLİT: Ġngilizceden gelen bir kelimedir. “Ayrık” anlamına gelir. Klimanın iç ve dış iki ayrı üniteden geldiğini anlatır.

HEAT PUMP: Türkçe karşılığı ısı pompasıdır. Bu özelliğe sahip klimalar elektrik enerjisini direkt olarak ısıya çevirmek yerine, dışarıdaki ısıyı içeriye taşıyarak ortamı ısıtırlar.

KOMPRESÖR: Soğutucu akışkanı evaparatörden kondensöre pompalayan klimanın önemli bir parçasıdır.

EVAPARATÖR: Klimanın soğutma yaparken soğutucu akışkanın sıvı olarak girip buharlaşarak gaz olarak çıktığı eşanjördür. Split klimalarda iç ünitelerdedir.

KONDANSER: Klimanın soğutma yaparken soğutucu akışkanın gaz olarak girip soğuyup yoğunlaşarak sıvı olarak çıktığı eşanjördür. Split klimalarda dış ünitelerdedir.

BTU: ingilizce British Thermal Unit (ingiliz ısı birimi) sözcüklerinin kısaltılmasından oluşur.Bir libre suyun sıcaklığını bir Fahrenhayt değiştirmek için gereken ısı miktarıdır. Klimalarda Btu/h olarak yani klimanızın bir saatte ortamdan taşıdığı ısı miktarını belirtmek için kullanılır.

COP: Klimanızın birim zamanda yaptığı ısıtma veya soğutma miktarının harcadığı elektrik enerjisine oranıdır. COP iç, dış ortam sıcaklıklarına ve klimanın kalitesine bağlıdır.

Bilindiği gibi klimalar çok elektirik çeken makinelerdir. Bu nedenle klima alırken 1 sesine (desibel değerine) ,iki enerji sarfiyatına çok dikkat edin. Pahalı ama düşük enerji sarfiyatlı bir klima uzun vadede fiyat farkını amorti edebilecektir. Ayrıca astım gibi nefes sorunlarınız varsa ,evinizde sigara içiliyorsa filitre seçeneklerinede dikkat etmeniz isabetli olacaktır. Aşağıda klimaların üzerinde bulunan bazı simgelerin açıklaması verilmiştir.

Klima
Previous reading
Aenean ligula mol stie viver
Next reading
Klima Seçimi